20 порад 20 -річним стартаперам
Джейсон Назар, що заснував свій перший стартап Docstoc в 20 років, каже, що свого часу дуже пишався статусом щодо впливового і надзвичайно молодого підприємця. Але тепер, з висоти прожитих років, він розуміє, що наробив багато помилок. Зараз Назару 34, і у своїй колонці для Forbes він розповідає нинішнім 20 -річним про свої помилки і про те, як їх уникнути.
Так що, якщо вам 20 і ви хочете почати власний бізнес, ось що вкрай важливо засвоїти заздалегідь:
1. Час не безмежний товар. У світі вкрай мало 20 -річних хлопців з «підвищеним відчуттям терміновості». Їм здається, що все їхнє життя і всі їх по-справжньому великі успіхи ще попереду, а тому поки можна просто походити на конференції стартаперів, поговорити про свої мрії з друзями в кафе і т.д. Але час – єдиний ресурс, який є в достатку у молоді, і яким явно не варто розкидатися, тому що більше його вже ніколи не стане. Якщо вам 20, пам’ятайте: ті можливості, які є у вас сьогодні, можуть не з’явитися у вас завтра. Тому діяти треба негайно.
2. Талант переоцінений. Кожен, хто починає свій власний бізнес відразу після здобуття повноліття, страшно пишався собою. Він знає, що талановитий. Але талант – це «не очищена сировина», яка сама по-собі нічого не варта. Вкрай важливо вчасно почати його «переробку», тобто методично і цілеспрямовано працювати на шляху до успіху. Ідея про те, що ви найрозумніший, і будете залишатися таким завжди, нежиттєздатна.
3. Ми більш продуктивні вранці. Назар, коли був молодий, пишався тим, що здатний працювати до третьої ночі. Але це дурна гордість. Куди краще виспатися, прокинутися раніше – і відразу почати відчайдушно працювати. Вранці мозок працює краще, ніж вночі, і встигнути вийде більше. Набагато краще інтенсивно працювати над продуктом вранці, а другу половину дня витрачати на зустрічі, телефонні дзвінки і стратегічне планування. До речі, ця теза підтверджена науково.
4. Соціальні медіа – це не кар’єра. Цієї посади не буде навіть у великих компаніях вже через п’ять років. SMM – це просто одна складова частина маркетингу. І не більше. Побудувати кар’єру на з бажанням цілодобово сидіти в Facebook у вас точно не вийде.
5. Перестаньте ховатися за комп’ютером. Успіх у бізнесі безпосередньо пов’язаний з особистими контактами і «емоційними» розмовами. Хочете побудувати успішний бізнес? Частіше беріть в руки телефон. Але не для того, щоб відповісти одному в чаті, а щоб подзвонити клієнтові.
6. Приїжджайте першим і їдьте останнім. Єдиний спосіб обійти конкурентів і стати лідером ринку – працювати більше конкурентів. Плюс до всього, ваші співробітники навряд чи будуть добре працювати, якщо з босом вони на «ти», а в офісі він не з’являється раніше обіду.
7. Не чекайте дозволу перш, ніж щось зробити. Перед початком важливої справи не варто також шукати підтримки у близьких. Вирішив – зробив. Ніхто не вкаже вам шлях до мільйонів. Знайти його доведеться самостійно.
8. Візьміть на себе відповідальність за свої помилки. Щоб бути успішним, потрібно зробити безліч помилок, але при цьому завжди знаходити в собі сили спробувати щось ще. Але це не означає, що ви повинні захищати свої помилки або шукати їм виправдання. Чесність перед самим собою – чи не головна властивість успішного бізнесмена.
9. Гарна можливість швидко вчитися – працювати поруч з суперпрофесіоналом. Як у фільмі «Диявол носить Prada». Робота особистим секретарем лідера галузі – хороший старт для успішної кар’єри і не менш гарна підмога для власного бізнесу в майбутньому. Потрібно постійно вдосконалювати і розширювати свої межі щодня.
10. Не варто занадто часто змінювати роботу. Люди, які раз на рік змінюють місце роботи, мало кому подобаються. І цілком заслужено: щоб освоїти якісь нові навички та отримати нові знання (інакше навіщо ви ходите на роботу?!), Потрібно не менш ніж два- три роки наполегливої праці. Якщо ви «перебіжчик» зі стажем, навряд чи ви всерйоз навчилися хоч чомусь.
11. Не ведіться на соцпакет. Звичайно, це так заманливо – попрацювати в офісі, де безкоштовно роздають печеньки, роблять масаж і без обмежень пускають в ігрову кімнату. Але куди корисніше для кар’єри вибрати ту фірму, де вам вдасться попрацювати з досвідченими менеджерами і інженерами. Великий наставник важливіше безкоштовних печеньок.
12. Потрібно докладати зусилля. Коли зайнятий чимось на роботі сьогодні, потрібно завжди знати, який результат для особистої кар’єри це дасть у майбутньому. Часом дійсно важко робити те, що не хочеться. Але якщо в цьому є сенс – це доведеться зробити. Якщо ж робота безглузда, а кар’єрного зростання і зміни діяльності не намічається, пора шукати нове місце роботи.
13. Говоріть менше. Нове покоління Y – це покоління бюлетенів. Коли люди базікають на робочому місці, для компанії це як рак. Скарги та треш – розмови здатні знищити будь-яку компанію і занапастити будь-яку кар’єру.
14. Освоюйте нові технології. Рядок «досвідчений користувач Microsoft Office» не додасть вашому резюме нічого. А от знання Photoshop, MySQL, WordPress, Adwords, Balsamiq або Final Cut Pro – це куди важливіше. У сучасному світі знати самі «просунуті» програмні продукти – обов’язкова умова розвитку.
15. Соціальні зв’язки. Потрібно прагнути до того, щоб підтримувати зв’язок з максимально великою кількістю людей. Інвестувати у відносини потрібно весь свій вільний час.
16. Вам буде потрібно як мінімум три професійних наставника. Йдеться про людей, які вже досягли того, до чого прагнете ви. Їх поради і увагу, які ви можете отримати, пізніше виявляться безцінними.
17. Щоб чогось навчитися, потрібно постійно прикидатися, ніби вже досяг всього. Ваш бос приймає важке рішення? А як би вчинили ви, будь ви на його місці? Таке моделювання так чи інакше підготує вас до важких випробувань майбутнього.
18. Менше твітів – більше книг. Читайте. Як можна більш складні і довгі тексти. У повідомленнях довжиною в 140 символів немає ні сенсу, ні глибини. Переконайтеся, що прочитуєте хоча б одну книгу на місяць.
19. Навчіться економити. Золотий наручний годинник, модний автомобіль і квартира в престижному районі зроблять вас заручником матеріального достатку. Чим менше ви будете витрачати в повсякденному житті, тим легше вам буде впоратися з фінансовими негараздами в майбутньому – після того, як ви стане автором ще одного стартапу. Розмінюватися на дрібниці і засмучуватися з приводу кожного витраченого долара, звичайно, нерозумно, але знизити витрати на 25 % здатен кожен. Почніть з малого.
20. Репутація безцінна. Її не можна втрачати, оскільки це найцінніша валюта, що у вас є. Хороша репутація – запорука стабільного та гарного бізнесу, її відсутність – практично гарантія провалу. І це особливо важливо в світі, де всі все про всіх знають. Слідкуйте за тим, що публікуєте в соціальних мережах. Репутація – той скарб, який неможливо знайти після того, як втратиш.